Finansal Durum Değerlendirmesi

414
Faizsiz Sistemler Blog
Finansal Durum Değerlendirmesi

Konut veya otomobil sahibi olmak isteyen katılımcılar için bireysel hesaplama yapması kaçınılmaz bir durumdur.

Faizsiz Sistemler vesilesiyle konut ve otomobil sahibi olmanız için başlangıç olarak ilk yapmanız gereken şey hedef belirlemektir.
(200.000 tl değerinde konut, 50.000 tl değerinde otomobil satın almak istiyorum gibi)

Konut sahibi olmak isteyen bireyler için diyelim ki şuan kiracısınız ve 1200 tl her ay kira ödüyorsunuz. Kira öderken nasıl taksit ödeyeceğim diyorsanız bir sonraki soruya cevap vermeniz gerekmektedir.

Şimdi düşünün o zaman bugün kendi evinizde olsaydınız ne kadar taksit ödeyebilirdiniz?
(Bu soru sizin hangi vadelendirmeye/gruba uygun olduğunuzun cevabını verecektir.)

Finansal durumunuzu hesapladınız ve kendi evinizde otururken 3000 tl taksit ödeyebildiğinizi düşünelim, bugüne gelirsek 1200 kira + 1800 tl taksit = 3000 tl sonuç olarak siz kirada otururken ödeyebileceğiniz taksit tutarı 1800 tl olarak belirlenmiş oluyor.

200.000tl değerinde konut sahibi olmanız için peşinatınız olmasa bile 1666 tl taksitler ile 120 kişi/vade grubuna katılabileceğiniz anlamına gelmektedir.

Kendi evinizi teslim aldığınızda kiranızı da taksitlerinize eklerseniz 3000 tl taksit ödeyerek kalan borç tutarını daha kısa sürede bitirmenize vesile olacaktır.

Evi almadan önceki ödenebilir taksit tutarı kadar evinizi aldıktan sonra ödenecek taksit tutarı da önemlidir. Asla bütçenizin üzerine çıkan bir hesabın içerisine girmeyin.

Aynı ödeme veya hesaplama yöntemi otomobil için geçerlidir. Otomobil sahibi olmak istediğinizde oturduğunuz evin kira ödemesinin önemi kalmasa da, bütçenizin üzerine çıkacak durumlardan kesinlikle sakınmalısınız, aksi takdirde hedefe ulaşırken maddi sıkıntılar yaşanabilir.

Buraya kadar bir problem yok ise devam edelim;

Şimdi buraya kadar hesaplamada herhangi bir problem olmadığını görüyoruz fakat beklenmeyen durumlar olursa ne yapabiliriz diye düşünüyorsanız. (Ramazan, Kurban bayramı veya zaruri durumlar)

Bu durumlarda kendinizi sıkıntıya düşürecek bir durum söz konusu değil, çünkü taksit durdurma özelliği tüm seçeneklerde mevcut, bu sebeple içiniz rahat olsun.

Bireysel olarak değerlendirme yaparken bu aşamaları kesinlikle yapmalısınız. Millet olarak genelde sağlıklı olarak ödeme gücünü tam olarak ifade edemesek de kendi aile meclisinde yada bireysel olarak hesaplamaları yaparak yola çıkılmalıdır.

Teslimat zamanında ödenecek (tapu masrafı, sigorta masrafı, trafik sigortası vb.) masrafları da unutmayın konut katılımı gerçekleştirirken belirlediğiniz hedefin 10.000 tl fazlası için katılım sağlamanızı öneriyoruz, yada otomobil alırken 2, 3 bin lira olabilir.

Bu fazla olan tutar teslimat zamanındaki masraflarınızı karşılayacaktır. Aksi takdirde çevrenizden yada borç edinmenize sebebiyet verebilir.

Başlangıç hesaplamaları / istişaresi yapılırken yukarıda anlatmış olduğumuz bilgiler finansal güvenliğiniz ve istikrarınız için yeterli olacaktır.

Türkiye’de bir ilk olan danışmanlık hizmetimizden ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz.

Detaylı Bilgi İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.

Konut sahibi olmanın ilk adımını başlatmadan, gerekli bilgi ve yol haritalarını sizin için temin edebiliriz.

Başvuru formu‘nu gönderin sizi arayalım.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.